Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to ma sens?

Wreszcie się zdecydowałeś, zebrałeś na odwagę i zainwestowałeś pieniądze we własną działalność gospodarczą. Od teraz jesteś odpowiedzialny za wszystkie urzędowe sprawy, rozliczanie się z państwowymi instytucjami, rozporządzanie mieniem firmy, kapitałem oraz zarządzaniem ludźmi, jeśli potrzebujesz ich do zaistnienia na rynku. Czy oznacza to, że musisz być nie tylko właścicielem, ale i menadżerem, dostawcą czy księgowym?

Sam sobie sterem, żeglarzem, biurem rachunkowym

W Internecie nie brakuje doskonałych, dopracowanych programów do samodzielnego księgowania. Biuro rachunkowe we własnym domu? Brzmi to kusząco, a twórcy oprogramowań do samodzielnego księgowania obiecują, że jest to dziecinnie proste. Owszem, jeśli nasza działalność jest bardzo prosta, nikogo nie zatrudniamy i chociaż trochę orientujemy się w aktualnym prawie podatkowym. To ostatnie zmienia się jak w kalejdoskopie, więc decydując się na samodzielne księgowanie musimy również liczyć się z koniecznością przeznaczania sporej ilości czasu nie na rozwijanie swojej firmy i podbijanie rynku, ale na zaczytywanie się w kolejnych zmianach i rozporządzeniach.

Biuro rachunkowe nie gryzie

Nie mając doświadczenia w biznesie lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować. Biuro rachunkowe jest w takim wypadku jednym z pierwszych miejsc, do których należy się udać – jeszcze przed podjęciem decyzji o rejestracji swojej firmy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – księgowi nie tylko posiadają doświadczenie, odpowiednią wiedzę i śledzą aktualną sytuację podatkową, są również najlepszymi doradcami. Rozwiązania, które nam wydają się idealne, w rzeczywistości mogą okazać się strzałem w kolano. W biurze rachunkowym możesz znaleźć odpowiedzi i wskazówki, jak najlepiej zacząć prowadzić swój biznes czy na co zwracać szczególną uwagę.

Księgowy jak ksiądz

Niektórzy mówią, że księgowy jest jak druga matka albo ksiądz spowiednik i jest w tym niemało prawdy – jest to osoba, która Bay wykonywać swoje obowiązki najlepiej, jak to możliwe, musi znać wszystkie biznesowe posunięcia, plany oraz wykonane manewry. Tylko wtedy jest w stanie wykonywać swoją pracę tak, jakbyśmy sobie tego, jako właściciele firmy, życzyli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *